Aktualizácia:  26.02.2019 17:13
Meniny na web
Rozhovor prezidenta FAM Poprad s novinárom z denníka Korzár s p. M. Dicom

Poprad 19.04.2018         

Pán Molnár, účinkovanie a rozvoj vašej futbalovej mládeže v poslednom období viditeľne potvrdzuje maximálne zodpovednú činnosť pri poctivej a dôkladnej práci futbalových talentov vo FAM Poprad. Pociťujete výraznejšie hráčske napredovanie a hernú kvalitu vašich odchovancov medzi mládežníckou konkurenciou  na futbalovej scéne nielen počas súťažného obdobia, ale i v období zimy, kde si je môžu porovnať formou futbalových turnajov?
Myslím si, že nie len v poslednom období, ale už od vzniku FAM Poprad pracujeme poctivo a zodpovedne s našou popradskou mládežou.
Tento rok v nedeľu 10. júna oslávi FAM Poprad 15. výročie založenia nášho mládežníckeho klubu.
Po 15. rokoch už ozaj môžeme bilancovať.

FAM – ku  sme založili, keď v Poprade mládežnícky futbal prežíval veľkú krízu.
Chceli sme pomôcť. Po skonsolidovaní stavu sme plánovali ukončiť činnosť FAM Poprad.
No veľký záujem detí o futbal a nárast členskej základne rozhodol, že sme klub nezrušili.
Čas ukázal, že sme urobili správne.
Najznámejšie a najvýznamnejšie turnaje, ktoré sme organizovali  a budeme organizovať v  roku 2018 sú :
15. ročník medzinárodného turnaja  „o pohár FAM Poprad (04.02.2018, 120 detí )
8.ročník medzinárodného  futbalového  halového turnaja o pohár Slovensko – Poľského priateľstva  (25.02.2018, 150 detí )
6.ročník medzinárodného  futbalového   turnaja Slovensko – Chorvátskeho priateľstva na Makarskej  Riviére (12. – 14. 06.2018,  90 detí )

Vytrvalé pôsobenie vášho  klubu si na futbalovom poli nielen v podtatranskom, ale aj východoslovenskom regióne všíma postupne viac priaznivcov, milovníkov mládežníckeho futbalu, ako aj konkurenčných klubov v jednotlivých súťažiach. Ste presvedčený, že skvele odvádzaná práca pri hráčskej výchove pod rukami skúsených trénerov preukazuje stúpajúcu krivka zviditeľňovania sa vášho mena FAM Poprad na futbalovej úrovni?
V Poprade sa hrá futbal 106 rokov.
FAM Poprad je určite  klub, ktorý už teraz tvorí súčasť histórie popradského futbalu.
Vo FAM Poprad začínalo veľa kvalitných futbalistov.
Vyrástli  u nás aj reprezentanti  a reprezentantka Slovenska v mládežníckych kategóriách.
Ale to pre nás nie je podstatné.
Filozofia nášho klubu  je postavená  v prvom rade na výchove  slušného človeka, na druhom mieste je škola a až potom je futbal.
FAM Poprad, mesto Poprad, Prešovský samosprávny kraj  a Slovensko sme reprezentovali na turnajoch v Poľsku, v Maďarsku a v Chorvátsku.
FAM Poprad je klub, ktorý si našiel miesto na mape futbalovej rodiny na Slovensku

Ako by ste v porovnaní s predošlými rokmi zhodnotili podporu a náklonnosť k zvyšovaniu spolupráce a významu vášho klubu, či už zo strany menších investorov, ale v najväčšej miere i rodičov? Kto pracuje, alebo niekedy pracoval ako funkcionár vo futbalovom klube vám povie, že všetko je o peniazoch.
Uvedomujeme si ,že nie sme nosný futbalový klub v Poprade a  preto rešpektujeme a nekritizujeme rozdelenie peňazí v meste Poprad na šport.
Naopak by som rád ocenil prístup mesta Poprad k nášmu klubu.

Naše požiadavky sú na úrovni mesta riešené.
Konečne už nemám pocit, že deti z FAM Poprad sú v Poprade deti  druhej kategórie.
Za pomoci rodičov a drobných sponzorov sa nám zatiaľ darí vytvárať pre našich mládežníkov skromné podmienky pre ich činnosť.
Ako dlhoročný funkcionár však kritizujem už roky, no zatiaľ márne stav, že ani v 15. sezóne popradskí mládežníci  z FAM Poprad  nehrajú svoje majstrovské zápasy v Poprade. Máme prenajaté ihrisko v obci Švábovce.
Ďalšie futbalové ihriská v Poprade, ale i v Matejovciach  by sa mali postaviť čo najskôr !

V podtatranskej metropole patrí síce medzi top mládežnícky klub FK Poprad, ktorý zastáva svoje miesto v žiackych kategóriách na najvyššej slovenskej lige, ale napriek tomu netreba jednoznačne zabúdať na vašu futbalovú akadémiu, kde sa dokážete všetci zainteresovaní v klube predovšetkým tešiť najmä z toho, že herný rast vašich odchovancov a  dosahovanie cenných úspechov dokáže prinášať azda i dvojnásobné odhodlanie a motiváciu k podstupovaniu ďalších krokov k vytúženému vrcholu. Myslíte si, že tento spôsob činnosti vo vašom klube prináša neustále želateľný efekt a ovocie?
Úprimne sa teším  z napredovania klubu FK Poprad.
Konečne po rokoch sa v Poprade sformoval mládežnícky futbal. Vybudované mládežnícke štruktúry v  FK Poprad boli v minulosti iba môj sen.
Na základe mojich dlhodobých trénerských skúseností tvrdím, že pod Tatrami máme veľa talentov.
Môžem zodpovedne prehlásiť, že chlapci v tomto regióne sa vyznačujú výbornými genetickými vlastnosťami, nielen pre výkonnostný, ale aj pre vrcholový šport.
My vo FAM Poprad sa venujeme chlapcom aj menej talentovaným.
Viem, že 90 percent chlapcov v budúcnosti nebude súťažne hrávať futbal.
Mňa však teší, že základy k tvrdej  systematickej práci, k slušnému kolektívnemu správaniu, k disciplíne a hlavne veľa pekných zážitkov z mladosti ich bude sprevádzať po celý život.
Popri aktívnej činnosti si totiž upevňujú zdravie, harmonicky sa vyvíjajú a pritom aj vzorne reprezentujú nielen seba, rodičov, trénerov, ale i klub a mesto Poprad.

Existencia a rozvoj futbalu v dnešnej dobe v prvom rade záleží nielen na požadovanom dostatku finančných prostriedkov na celkový chod každého klubu, ale taktiež aj na dostatočnom záujme hráčskych futbalových nádejí, ktoré práve k tomuto najpopulárnejšiemu kolektívnemu športu prejavia hlavný záujem. Vnímate počas vašej vytrvalej a oddanej už viac, než 15- ročnej práci prezidenta klubu tento trend “koženej“ vo FAM Poprad vo väčšej miere v pozitívnom svetle, alebo v smerovaní akoby po slepej ceste bez nádeje k pokroku klubu?  
Priznám sa, že som po 15 rokoch už unavený.
Nie z trénovania, ale z funkcionárskej práce vo FAM Poprad.
Mať zodpovednosť a starať sa toľko rokov o chod mládežníckeho klubu v amatérskych podmienkach je náročné.
 Chcem sa poďakovať mojím kolegom a najmä všetkým rodičom, ktorí nám pomáhali, pomáhajú a verím, že aj v budúcnosti budú pomáhať. Bez nich by FAM Poprad už neexistovala.
Nedávno som oslávil okrúhle jubileum. Čas beží... Neviem koľko rokov budem ešte
vo FAM Poprad pracovať. Limitujúci faktor je moje zdravie.
Práca trénera, ktorú vykonávam od roku 1979 ma napĺňa.
Som šťastný, keď sa môžem venovať futbalovo nadšeným chlapcom.
Od roku 1988 nepretržite trénujem najmä mládež.
Moji bývalí zverenci mi už nosia do FAM Poprad  svojich chlapcov...
Nevychoval som veľa špičkových futbalistov, ale teší ma, že som vychoval veľa dobrých ľudí s pozitívnym vzťahom k futbalu a k športu.
Čo si prajem ?
Aby sme boli všetci zdraví a mohli naším popradským deťom ešte veľa rokov vytvárať možnosti pre ich milujúci šport.

Prezident FAM Poprad
 Ing. Milan MolnárPočet registrovaných hráčov vo FAM Poprad k 01.10.2017: "347". Z toho aktívnych je 193 a neaktívnych je 154.

Ďakujeme za podporu našej mládeže:

O násÚvodFamkárikoviaPrípravkaMladší žiaciStarší žiaciDorastNávštevná kniha

FAM Poprad @ 2010.| Použitie len so súhlasom FAM Poprad. Všetky práva vyhradené.
Web: www.fampoprad.sk |  E mail: fampoprad@fampoprad.sk | Design by: FAM Poprad